Извештај Тима за израду пројеката о посети и праћењу наставе у основној школи „Аврам Писевски“ из Скопља у оквиру пројекта „Добродошли у нашу Е башту“
„Добродошли у нашу Е (еколошку, едукативну, електронску) башту“ је пројекат подржан од стране фондација Темпус кроз Ерасмус+ програм, који обухвата пројекте који се односе на мобилност у општем образовању за школе и предшколске установе. Парнер на пројекту нам је ООУ “Аврам Писевски“ из Скопља, школа са пуно искуства у раду у сличној башти, искуства у пројектној настави, у учешћу у разноврсним пројектима, практичном употребом микробита у башти и сарадњи са локалном заједницом.
Циљеви овог пројекта су:
- Интензивирање самосталности свих ученика у процесу учења ради постизања бољих резултата у раду и бржег напредовања;
- Едукација наставника за ефикаснију примену пројектне наставе и примену микробита у настави;
- Сарадња са широм заједницом;
- Развој предузетничке компетенције код ученика као предуслова за прави избор средње школе.
У оквиру пројекта спроведена је активност мобилности 8 наставника наше школе који су присуствовали часовима и разговорима са представницима школе домаћина. Тим од 8 наставника и представника управе школе чинили су:
- Слађана Јовић
- Дијана Јовановић
- Милица Пљевачић
- Весна Ристић
- Александар Милошевић
- Милан Николић
- Милан Протић
- Роберт Џунић.
Активност се одржала у периоду од 25.– 28. маја у Скопљу. Идеја је била да посматрамо часове у башти и начин на који повезују рад у башти са редовним курикулумом. Наставници су свакодневно посећивали часове и то Милица Пљевачић час биологије код колегинице Маје Христовске, Весна Ристић код наставница Љубице Манов и Наташе Томшик пратила часове и са ученицима млађих разреда у школи а са ученицима старијих онлајн путем мајкрософт тимс апликације, Дијана Јовановић је пратила часове код три колегинице Наташе Весковски, Ане Деспотовске и Оливере Петрушевске са ученицима различитих узраста, Милан Николић је са колегиницом и ученицама из школе домаћина осликавао зид школе са мотивима баште и започели су израду радне свеске која ће се користити у нашој школи на тему биља које садимо у башти, Александар Милошевић и Милан Протић су пратили часове информатике и технике и технологије код колегинице Ане Дионисијеве, где су са њиховим ученицима и члановима кодинг клуба учили о практичној примени микробита у башти и могућностима за његову практичну примену, а директор школе је са директорком школе домаћина и њеним тимом разговарао о организационом аспекту баште и о искуствима у сарадњи са локалном заједницом.
Трећег дана посете након посматрања часова, за све учеснике мобилности организован је излет у кањон Матке и посета етно селу Кучково.
Последњег дана одржан је детаљан састанак о могућностима даље сарадње и потенцијалним партнерима. На састанку се разговарало о
- Искуствима које смо имали током ове посете;
- Конкурисању у наредном конкурсном року за К2 пројекте који укључују још једног партнера, као и узајамне посете у оквиру мобилности.
- Могућим темамам за наредни пројекат
- Другим могућностима неформалне сарадње;
- Предузетништво као могућа тема будуће сарадње;
- Проширењу тимова;
- Њиховој евалуационој посети која ће бити у септембру.
Сви учесници мобилности су попнили евалуационе упитнике и разменили контакте. Након мобилности учесници ће одржати угледне часове у нашој школи како би пренели колегама искуства која су стекли у Македонији и започеће се интензивнији рад у нашој школској башти која је формирана. Направљен је и флајер који ће и родитељима приближити идеју пројекта и баште.